Környezetvédelmi megbízott

Mikor kötelező?
Természetesen bármelyik kritérium miatt kíván egy cég környezetvédelmi megbízottat alkalmazni, azt megteheti főállású foglalkoztatottként, de megbízásos jogviszonyban foglalkoztatott „külsős” szakember által is.
A környezetvédelmi megbízott alkalmazásának feltételéhez kötött környezethasználatok meghatározásáról szóló 93/1996. (VII. 4.) Korm. rendelet a mellékletében rögzíti azon tevékenységeket, melyek felsőfokú vagy középfokú képesítéssel rendelkező környezetvédelmi megbízott alkalmazását teszik kötelezővé a termelő és gazdálkodó vállalatok számára. Felsőfokú végzettséggel rendelkező szakembernek minősül például a környezetgazdálkodási mérnök, míg középfokú végzettséget valósít meg a környezet- és vízgazdálkodási technikus végzettség. A képesítési feltételeket a környezetvédelmi megbízott alkalmazási és képesítési feltételeiről szóló 11/1996. (VII. 4.) KTM rendelet tartalmazza. A teljesség igénye nélkül néhány környezethasználat, amelyből kifolyólag a jogszabály kötelezően környezetvédelmi megbízott foglalkoztatását rendeli el a tevékenységből vagy esetekben annak mérete, termelési kapacitása alapján:
- Növénytermelés és kertészet
- Farost-, faforgácslemez-gyártás
- Ipari gáz gyártás
- Műanyag alapanyaggyártás
- Festék- és bevonóanyag-gyártás
- Ragasztók gyártása
- Műanyag termékek gyártása
- Könnyű- és színesfém kohászat
- Akkumulátorgyártás
- Közúti gépjárműjavító telep
- Gépjármű-üzemanyag nagykereskedelem
Miért ajánlott?
Ellenben akkor is vonatkoznak környezetvédelmi teendők a cégekre, ha azok nem a fentebb említett jogszabályban rögzített tevékenységet folytatják vagy ha nem érik el az abban szereplő kapacitást. Ezen tevékenységek némelyike hivatalosan nem igényel szakképesítést, de a szakmában való jártasság valamennyi feladat esetén elengedhetetlen. A feladatok között felsorolhatunk projekt jellegű feladatokat – például egy beruházás esetén –, de folyamatosan vagy meghatározott időszakokra vonatkozóan teljesítendő feladatokat. Néhány példa:
- Jogszabályoknak való megfelelőség biztosítása, változások nyomon követése, előírások helyi adaptációjának segítése
- Hatósági ellenőrzéseken való közreműködés
- Engedélyezési, létesítési, mérési feladatok elvégzése, azok koordinációja, tervdokumentációk készítése
- Nyilvántartási rendszer (pl. nem veszélyes vagy veszélyes hulladékok) kialakítása, kezelése naprakész módon
- Adatszolgáltatási feladatok ellátása, mely a hulladékokra, légszennyező anyagokra vagy vízhasználatra vonatkoznak
- Környezetvédelmi szabályzatok elkészítése